Ostatni turniej cyklu GP MOK odbędzie się 02. stycznia o 17.45 w serwisie Lichess.

X Turniej GP MOK: https://lichess.org/swiss/Q49NEyMp

Nagrody za turnieje rozgrywane w Internecie wręczone zostaną przy okazji najbliższych turniejów GP MOK / GP EPM rozgrywanych systemem stacjonarnym.

90 - lecie gnieźnieńskiego klubu szachistów 90 - lecie gnieźnieńskiego klubu szachistów

Wyniki turnieju z okazji 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów

W niedzielę, 9 grudnia b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się 9-rundowy turniej szachów szybkich (P 15') z okazji 90. rocznicy powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. Wzięło w nim udział 82 zawodników z takich ośrodków szachowych jak Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Ostrów Wielkopolski, Konin, Legnica, Wolsztyn, Dębica, Żnin, Trzemeszno, Stęszew, Witkowo, Zdziechowa, Barcin, Kąpiel, Komorniki i oczywiście Gniezno. Zwycięzcą z dorobkiem 8 punktów został legitymujący się tytułem mistrza międzynarodowej federacji szachowej FIDE Dawid Janaszak z OTSz Ostrów Wielkopolski. Wyprzedził on mistrzów międzynarodowych: Marcina Sieciechowicza z ASSz Miedź Legnica i Klaudiusza Urbana z AZS Poznań - obaj po 7,5 punktów. Bardzo dobrze wypadł Rafał Nowak, który po zdobyciu 7 punktów zakończył rywalizację na miejscu 4 i jednocześnie otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika LKS Chrobry Gniezno. Na miejscach od 5-8 uplasowali się kolejno: Paweł Musiałkiewicz (najlepszy junior do lat 18), Marcin Bernat, Jan Musiałkiewicz i Paweł Nawrocki - wszyscy po 6,5 punktów. Pierwszą "10" zamknęli najlepszy junior do lat 15 Piotr Śnihur oraz najlepsza wśród kobiet Jagoda Gołek - oboje po 6 punktów. W klasyfikacjach dodatkowych triumfowali: najlepsza juniorka - Katarzyna Wesołowska; najlepsi junior do lat 8 - Wiktor Tański, do lat 10 - Jacek Miętkiewicz, do lat 12 - Zuzanna Szeląg. Najlepszym seniorem powyżej 60 roku życia okazał się Jerzy Kot. W klasyfikacjach poszczególnych kategorii szachowych zwyciężyli: bk. - Ryszard Jędrzejewski, V - Jan Kukorowski, IV - Kamil Krasiński, III - Kacper Zywert, II Paweł Nawrocki, I - Rafał Nowak. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski. W kosztach nagród, pucharów i medali partycypował Urząd Miasta oraz firmy PAROC Polska i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Dyplomy dla nagrodzonych wykonano według projektu 7-letniej Kingi Wieczorek.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju z okazji 90-lecia GKSz

Zdjęcia z turnieju

Uroczystości jubileuszowe Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów

W sobotę, 8 grudnia b.r. - dokładnie w 90. rocznicę powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów - odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury uroczystości jubileuszowe. Pierwszą z nich była symultana szachowa z czołowym polskim szachistą młodego pokolenia Janem Musiałkiewiczem z Poznania, który w tegorocznych rozgrywkach II ligi seniorów zasilił na zasadzie wypożyczenia drużynę Chrobrego. W symultanie udział wzięło 12 czołowych juniorów Chrobrego oraz dwóch gnieźnieńskich samorządowców i zarazem miłośników szachów: Stanisław Dolaciński oraz Michał Glejzer. Półtoragodzinna rozgrywka na czternastu szachownicach zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem symultanisty w stosunku 12,5-1,5. Swoją partię wygrał Szymon Banach, zaś remis osiągnął Wojciech Doberschütz.

Bezpośrednio po symultanie odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszeni zostali włodarze miasta, parlamentarzyści, działacze sportowi, a przede wszystkim gnieźnieńscy szachiści i ich rodziny. Pierwszym jej aktem było oficjalne otwarcie wystawy poświęconej gnieźnieńskim szachom. Zgromadzono na niej liczne pamiątki, zdjęcia i dokumenty zarówno z okresu przed- jak i powojennego. Niewątpliwą jej atrakcją jest ekspozycja znaczków pocztowych zawierająca najstarszy w świecie egzemplarz znaczka z motywem szachowym. Należy podkreślić, że przeważającą część eksponatów udostępnił Kazimierz Kujawski, zaś o należytą ich prezentację zadbała Iwona Wiśniewska z gnieźnieńskiego MOK-u.

Ważnym momentem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury i LKS Chrobry Gniezno z okazji 90-lecia GKSz, zatytułowanych "Królewska gra w Królewskim Mieście". Pierwszym z nich był konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na projekt dyplomu szachowego. Zwyciężyła w nim 7-letnia Kinga Wieczorek z Językowej Szkoły Podstawowej PRYMUS w Gnieźnie. Natomiast drugi konkurs przeznaczony dla wszystkich miłośników fotografii polegał na wykonaniu zdjęcia o tematyce szachowej, zawierającego akcenty związane z Pierwszą Stolicą. Jego laureatką została Beata Orczykowska z Gniezna.

Kolejnym punktem gali było podsumowanie i wręczenie nagród oraz pucharów zwycięzcom całorocznego cyklu Grand Prix 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. O szczegółowych wynikach tej rywalizacji piszemy na naszej stronie w innym miejscu.

Gala z okazji jubileuszu 90-lecia GKSz była znakomitą okazją do podsumowań i podziękowań oraz wręczenia różnego rodzaju medali czy wyróżnień. Z rąk Adama Wojcieszaka reprezentującego zarząd Wielkopolskiego Związku Szachowego brązowe oznaki WZSzach otrzymali: prezydent Gniezna Jacek Kowalski, Henryk Biszof oraz Łukasz Bardeli i Jagoda Gołek. Natomiast prezydent Jacek Kowalski wręczył Medale Milenijne wieloletnim i zasłużonym zawodnikom Chrobrego: Janowi Kujawskiemu, Henrykowi Głowskiemu i Tadeuszowi Orczykowskiemu. Zarząd Chrobrego postanowił uhonorować jubileuszowym medalem swoich najbardziej zasłużonych zawodników, którzy reprezentowali barwy klubu w ogólnopolskich rozgrywkach II ligi seniorów bądź II ligi juniorów lub też wspierali klub organizacyjnie. Medale te przypadły także sponsorom klubu, parlamentarzystom oraz samorządowcom i innym działaczom sportowym działającym na terenie Gniezna. Szczególną chwilą było wręczenie specjalnego wyróżnienia - "Człowiek 90-lecia gnieźnieńskich szachów", dla osoby, która zdaniem zarządu LKS Chrobry Gniezno wniosła największe zasługi dla rozwoju tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Osobą tą został jednogłośnie uznany Kazimierz Kujawski, którego cała zgromadzona publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.

Na zakończenie gali goście wysłuchali krótkiego koncertu pianistycznego, po którym odbyło się spotkanie towarzyskie szachistów Chrobrego oraz miłośników gnieźnieńskich szachów. Po wypiciu lampki szampana goście skosztowali pysznego tortu jubileuszowego przygotowanego przez firmę Agaty i Krzysztofa Szelągów "Ciasta z Miodowej".

Zobacz także:

Galeria zdjęć z jubileuszowej gali

Fotorelacja ze strony MOK-u

Relacja TV Wielkopolska

Turniej szachowy z okazji 90 – lecia powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów - komunikat

Turniej szachowy z okazji 90 – lecia powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów


1. ORGANIZATORZY, PATRONI I SPONSORZY TURNIEJU
Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski
Urząd Miejski w Gnieźnie
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
LKS Chrobry Gniezno
Paroc Polska
2. CZAS I MIEJSCE ZAWODÓW
Turniej odbędzie się dnia 9 grudnia 2012 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie ul. Łubieńskiego 11. Zapisy godz. 8:45 - 9:30, odprawa techniczna 9:45, początek turnieju 10:00
3. CEL TURNIEJU
Uczczenie 90-tej rocznicy powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów.
Popularyzacja szachów na terenie Gniezna. Promocja miasta Gniezna
4. SYSTEM ROZGRYWEK
Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund.
Tempo gry: 15 minut na partię dla zawodnika. Obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego.
5. WARUNKI UCZESTNICTWA:
Prawo gry w turnieju mają wszyscy miłośnicy szachów pod warunkiem opłacenia wpisowego
w wysokości 25,00 PLN lub 15,00 PLN dla juniorów do 18 lat, kobiet i gnieźnian.
6. ZGŁOSZENIA do turnieju: automatycznie (do dnia 7.12.2012r), po wejściu na stronę www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_3651/ lub na adres e-mail sędziego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
7. NAGRODY
Pierwsza nagroda - 700,00 PLN i puchar.
Przewiduje się 10 nagród, w tym 6 pieniężnych (wysokość podana będzie po 3 rundzie) oraz dodatkowe nagrody rzeczowe: dla najlepszego zawodnika Chrobrego, najlepszej juniorki, najlepszej kobiety, nalepszego seniora powyżej 60 lat oraz najlepszych zawodników z kategoriami: I, II, III, IV, V, bk, ponadto dla juniorów w grupach wiekowych do 8, 10, 12, 15 i 18 lat puchar i 3 medale.
Jeden zawodnik może otrzymać kilka nagród. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatorów.
8. PATRONAT MEDIALNY
Bliższe informacje o turnieju: Emil Wiśniewski tel. 501 779 633 oraz na www.lkschrobry.gniezno.pl

Obchody jubileuczu 90 - lecia gnieźnieńskiego klubu szachistów

Przedstawiamy w załączniku informacje związane z obchodami jubileuszu 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów, które odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w dniach 7-9 grudnia 2012 roku.

INFORMACJA O OBCHODACH JUBILEUSZU 90-LECIA

GNIEŹNIEŃSKIEGO KLUBU SZACHISTÓW

GP 90-lecia GKSz

X turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

IX turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

VIII turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

VII turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

VI turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

V turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

IV turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

III turniej z cyklu GP 90 - lecia GKSz

II turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

I turniej z cyklu GP 90-lecia GKSz

Komunikat GP 90-lecia GKSz